George Gipp (Polski)

George Gipp, byname The Gipper, (ur. 18 lutego 1895, Laurium, Michigan, USA—zm. 14 grudnia 1920, South Bend, Indiana) – Amerykański futbolista grający na University of Notre Dame (1917-20), który stał się szkolną legendą.

Gipp wstąpił do Notre Dame na stypendium baseballowym, ale został zwerbowany do piłki nożnej przez trenera Knute Rockne, który widział Gippa drop-kopanie i przekazywanie piłki nożnej na boisku przylegającym do boiska treningowego. Gipp rozegrał 32 mecze z rzędu dla Notre Dame i zdobył 83 przyłożenia., W 1917 roku zagrał w jednym meczu, ale zamiast tego strzelił gola z 62 jardów. Gipp został mianowany kapitanem drużyny w 1920 roku, ale został wydalony z uczelni za opuszczenie zbyt wielu klas i uczęszczanie do placówek poza granicami kraju. Był asystentem Rockne ' a, zanim został przywrócony na stanowisko studenta. W swoim ostatnim sezonie cieszył się jednym z największych występów, zdobywając łącznie 324 jardów i prowadząc Notre Dame, aż 14-7 w przerwie, do zwycięstwa 27-17 nad armią. W tym samym roku zachorował na zapalenie płuc, na które zmarł., Dwa tygodnie przed śmiercią został pierwszym zawodnikiem Notre Dame All-American.

w przerwie meczu z Army w 1928 roku Rockne poprosił drużynę o „wygranie jednego dla Gippera”, dotrzymując obietnicy, którą złożył Gippowi na łożu śmierci. Jest mało prawdopodobne, aby Gipp kiedykolwiek złożył taką prośbę, ale historia wzmocniła legendę Gippa. (Notre Dame zebrał się, aby pokonać armię 12-6 tego roku.) Legenda została jeszcze spaliona, gdy Ronald Reagan (przyszły prezydent USA) zagrał rolę Gippa w filmie Knute Rockne—All American (1940).